Pozadie Pozadie
9. januára 2024

Nastavenie rozpočtu, ktorý funguje: Ako na to?

Nastavenie rozpočtu, ktorý funguje: Ako na to?

S novým rokom prichádzajú nové príležitosti a možnosti pre pozitívne zmeny. Často si dávame predsavzatia a plány na to, ako zlepšiť svoj život. Medzi týmito cieľmi by ste mali zahrnúť aj zdravé riadenie financií, aby ste dokázali bezproblémovo zvládať aj prípadné neočakávané situácie. Ak túžite po finančnej stabilite a lepšom životnom štýle, nastavenie efektívneho rozpočtu môže byť kľúčovým prvkom na dosiahnutie týchto cieľov. V našom blogovom článku vám ukážeme krok za krokom, ako si vytvoriť rozpočtový plán a prečo je to tak dôležité. Taktiež vám bližšie popíšeme a vysvetlíme príklady vyrovnaného, prebytkového a nevyrovnaného rozpočtu. A ku tomu si pod článkom môžete stiahnuť tabuľku na vytvorenie rozpočtu. 

Krok 1: Zhromaždite si informácie

Prvým dôležitým krokom pri nastavení rozpočtu je zhromaždenie si všetkých potrebných informácií o svojich pravidelných príjmoch a výdavkoch. To znamená:

  • Pravidelné príjmy: Zistite, koľko peňazí vám na účet prichádza každý mesiac. To môže zahŕňať váš mesačný plat v čistom (pokiaľ nie ste živnostník), prípadné bonusy, dividendy z investícií. 
  • Nepravidelné príjmy: Každý z nás má odlišné zdroje príjmov, avšak medzi tie príjmy, ktoré nepatria medzi naše pravidelné môžeme zaradiť napríklad živnostenské príjmy, príjmy z prenájmu nehnuteľností, príležitostné práce, sociálne dávky, podporu od rodiny a blízkych, výnosy z podnikateľských projektov či online príjmy. 
  • Pravidelné výdavky: Identifikujte všetky vaše pravidelné výdavky, či už sú to účty za byt, hypotéka, energie, internet, telefón, poisťovne, stravovanie, doprava, a tak ďalej. Zaznamenajte, kedy sa majú tieto platby uskutočniť a akú sumu čakáte platiť.
  • Nepravidelné výdavky: Nezabudnite na výdavky, ktoré nie sú pravidelné, ale stále sa vyskytujú. Sem patria rôzne opravy, dovolenky či výdavky na darčeky a podobne. 

Pokúste sa odhadnúť, koľko vás stoja tieto výdavky v priemere za rok a potom ich rozdeľte na mesačné či štvrťročné čiastky. 

Krok 2: Vytvorenie si rozpočtu

Teraz, keď máte všetky informácie na jednom mieste, môžete vytvoriť svoj rozpočet. Najlepším spôsobom je vytvoriť si jednoduchú tabuľku alebo použiť rozpočtovú aplikáciu. Môžete sa inšpirovať naším príkladom, alebo si našu tabuľku aj priamo stiahnuť na konci článku: 

TABUĽKA

Kategória PríjmyMesačneRočne
Pravidelné príjmyMzda1200 €
Nepravidelné príjmyPrémie1000 €
Ostatné500 €
ROČNE SPOLU15 900 €
Kategória VýdavkyMesačneRočne
Pravidelné výdavky Byt (nájom)400 €
Energie100 €
Internet13 €
Telefón20 €
Strava300 €
Auto100 €
Spoločenský život100 €
Poplatok za smeti40 €
Nepravidelné výdavkySporiaci Účet100 € 
Charita100 €
SPOLU1133 € 140 € 
ROČNE SPOLU13 736 € 

V tejto tabuľke sme rozdelili výdavky na pravidelné mesačné výdavky, pravidelné štvrťročné výdavky a nepravidelné výdavky. Nezabudli sme ani na sporiaci účet, ktorý môže byť dôležitou súčasťou vášho rozpočtu. Pri jeho výbere zohľadnite výšku a podmienky úročenia a to za akých podmienok viete disponovať s prostriedkami na sporiacom účte. 

Príjmy ročnéVýdavky ročnéBilancia rokBilancia mesiac
15 900 €13 736 €+2164 €+180 €

V príklade vychádza rozdiel príjmov a výdavkov v pluse, aj po zarátaní sporiaceho účtu. Tieto prostriedky môžete použiť na tvorenie rezervy, prípadne časť dať na postupné vysporiadanie zlých dlhov alebo si z časti urobiť radosť výletom. Toto závisí od vašich finančných cieľov. Pri rezerve dbajte na to aby ste mali prostriedky dostupné keď potrebujete, no zároveň aby sa v miere blízkej inflácii úročili avšak bez rizika. 

Krok 3: Plánujte a prispôsobujte

Teraz, keď máte rozpočet vytvorený, pozrite sa na to, či váš príjem pokrýva všetky vaše výdavky. Ak áno, ste na dobrej ceste k vyrovnanému rozpočtu (aký to je vám vysvetlíme nižšie). Ak nie, máte dve možnosti. Buď budete musieť svoje výdavky znížiť alebo nájsť ďalší spôsob, ako zvýšiť svoj príjem.

Tri typy rozpočtu

Prinášame vám príklad troch rôznych typov rozpočtov pre bežného slováka:

Vyrovnaný rozpočet

V tomto prípade príjem pokrýva všetky výdavky, vrátane pravidelných a nepravidelných. Nie je potrebné ťahať na úspory alebo zadlžovať sa. Je to ideálna situácia. Takýto rozpočet by mal byť cieľom každého, kto má zatiaľ rozpočet nevyrovnaný.

Napríklad:
– Príjem: 1000 €
– Výdavky: 980 €

Prebytkový rozpočet

Ak váš príjem prekračuje vaše výdavky, máte prebytok. To je skvelá príležitosť na zvýšenie úspor, investovanie alebo splácanie dlhov rýchlejšie. Takýto rozpočet vám umožní dosiahnuť svoje finančné ciele skôr.

Napríklad:
– Príjem: 1200 €
– Výdavky: 980 €

Máte navyše ďalších 220 €, ktoré je najideálnejšie presunúť k rezerve, ale samozrejme, môžete aj investovať alebo splatiť pôžičky.

Nevyrovnaný rozpočet

Ak váš príjem nestačí na pokrytie všetkých výdavkov, máte nevyrovnaný rozpočet. V tomto prípade musíte preskúmať svoje výdavky a nájsť spôsoby, ako ich znížiť, aby ste sa dostali do rovnováhy. Možno budete musieť odložiť niektoré nepravidelné výdavky alebo hľadať možnosti na zvýšenie príjmu. Prečítajte si o tom viac tu.

Napríklad:
– Príjem: 900 €
– Výdavky: 980 €

Záver

Nastavenie rozpočtu je kľúčovým krokom k lepšiemu riadeniu svojich financií a dosiahnutiu svojich finančných cieľov. Dôležité je mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch, aby ste mohli plánovať a prispôsobovať svoj rozpočet podľa potreby. Po tom ako si všetko nastavíte, nezaspite na vavrínoch a snažte sa pravidelne sledovať a dodržiavať všetko, čo ste si naplánovali. Snažte sa redukovať množstvo rozhodnutí a nastavte si systém na “autopilota” (napríklad automatické platby), tvorte si rezervu, ktorá je veľmi dôležitá a prípadne si zvoľte aj výhodné sporenie. Uvidíte, že sa váš život zlepší a mnohé životné situácie budú tak pre vás ľahšie zvládnuteľné. 

Tabuľka rozpočtu k stiahnutiu: 

Zaujali sme vás?

Napíšte nám a dohodnite si ukážku aplikácie

Podobné články

Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
9. novembra 2023
Vytvor si rozpočet
Čítať viac