Pozadie Pozadie
5. septembra 2023

Máš problémy s dlhmi? Nie si sám!

Máš problémy s dlhmi? Nie si sám!

Poriadok v osobných financiách Ti prinesie spokojnejší život aj spánok. 

Zdá sa že dlhy sú bežná vec. Mnohí ľudia si požičiavajú peniaze, aby si mohli dovoliť veci, po ktorých túžia. Ak si však nedáš pozor môže sa stať, že Ti dlhy prerastú cez hlavu. Niekedy sú to chyby z minulosti, či mladosti, niekedy je za problémami s nesplácaním dlhov zhoršená životná situácia, alebo rast úrokových sadzieb. 

Problém s dlhmi netreba tajiť a jeho riešenie netreba odkladať. Možno sa za dlh hanbíš alebo to vnímaš ako osobné zlyhanie. Čím skôr však začneš tým lepšie. Problém dlhu vie rásť ako snehová guľa – ako sa hovorí exponenciálne. 

Tu je niekoľko spôsobov, ako zistiť, či máš problém, a čo s tým môžeš urobiť.

  1. Dostávaš upomienky? Prvý problém nastáva, ak dostávaš upomienky na nesplácanie dlhov. Ide o zlé znamenie a rovnako zlé znamenie je to aj vtedy, ak k dátumu splátky nie si schopný uhradiť svoj záväzok a platíš neskôr. 
  2. Príde platobný rozkaz zo súdu? Toto je kritická situácia. Ale dlho predtým by si mal vedieť, že máš problém. Pri platobnom rozkaze treba jednať rýchlo a povieme si o ďalšom postupe viac v nasledujúcich textoch.
  3. Požičiavaš si viac a viac peňazí? Ak si musíš požičať nové peniaze, aby si zaplatil staré dlhy, a to ešte za vyššie úroky, je to ďalší alarmujúci signál. Zvlášť pokiaľ si nútený požičiavať od neserióznych inštitúcií ako sú nebankovky, lebo štandardná banka Ti odmieta požičať. 
  4. Predstieranie bohatstva? Ak robíš dojem, že máš viac peňazí, ako v skutočnosti máš, je to problém. Užívaš si drahé dovolenky alebo nakupuješ značkové veci, pretože to robia tvoji priatelia, aj keď nemáš na to dostatok peňazí? Nakupuješ len tie najlacnejšie potraviny, aby si si mohol dovoliť všetko ostatné? Ak si nemôžeš dovoliť ani novú práčku, keby sa ti pokazila stará, pretože nemáš finančnú rezervu, máš problém.

Ako to vyriešiť?

  • Priznaj si problém: Je dôležité, aby si si sám priznal, že máš problém. Pozri sa objektívne na situáciu, nezľahčuj ju a odpovedz si na otázku „zvládam to?“. Priznanie sa „som zadlžený“ vyžaduje vystúpenie zo svojej komfortnej zóny. Ide o zbúranie mýtu o tom „ja na to mám“. 
  • Povedz pravdu: Nemusíš to kričať všetkým, ale priznanie pred sebou a blízkymi je kľúčové. Porozprávaj sa s niekým, komu dôveruješ. Povedz partnerovi alebo partnerke, aká je tvoja finančná situácia. To je prvý krok k riešeniu problému.
  • Nie je to hanba: Priznať si dlhy nie je hanba. Je horšie tváriť sa, že si bohatý, keď naozaj nie si. Ak si priznal, že máš dlhy, môžeš začať pracovať na ich riešení.

Toto je iba začiatok. V ďalšom článku sa pozrieme na to, aké sú konkrétne kroky, ako dlhy riešiť.

Zaujali sme vás?

Napíšte nám a dohodnite si ukážku aplikácie

Podobné články

Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
9. novembra 2023
Vytvor si rozpočet
Čítať viac