Pozadie Pozadie
20. októbra 2023

Komunikuj s veriteľom

Komunikuj s veriteľom

minulom článku sme sa venovali problémom, ktoré nastávajú pri získavaní zmluvnej dokumentácie a načrtli sme aj problém toho, komu dlžím. Komunikácia s veriteľom však predstavuje absolútny základ, ktorý by mal dodržať každý dlžník. Pred veriteľom sa neschovávaj, ale povedz mu o svojich problémoch. 

Veriteľ a jeho zodpovednosť

Veriteľ – jednoducho povedané ten, komu dlžíš – je vo väčšine prípadov banka alebo nebanková spoločnosť. Rozdiel medzi týmito inštitúciami je nielen v názve, ale i spôsobe regulácie a požičiavania peňazí. Nebanková spoločnosť typicky poskytne peniaze aj rizikovejšiemu zákazníkovi (rozumej zákazníkovi, ktorý napríklad často strieda prácu, mal v minulosti problémy so splácaním úverov, či preukázateľne stávkuje), no úrok v takejto spoločnosti je spravidla vyšší. 

Banka naproti tomu viac skúma schopnosť klientov splácať (aj keď ani to nie je pravidlo) a ponúka úrokové sadzby, ktoré sú podstatne nižšie. 

Banka ťa nechce dostať na dlažbu

Vo všeobecnosti platí, že pre banku nie je výhodné, ak takpovediac „skončíš na ulici“, prestaneš splácať, či to, že banka musí ísť s Tebou do súdneho sporu a prípadnej exekúcie. Ak sa klient bráni, vo veľkej väčšine prípadov v spore ubráni a banku to stojí nemalé prostriedky. Preto sa snaží súdnym sporom vyhnúť. Ak teda prestávaš splácať úver, si v permanentnom omeškaní a podobne (avšak nezabúdaj, že s týmito problémami s tzv. „cash flow“ Ti môže pomôcť aj naša služba WageNow), dohodni  si stretnutie v banke, alebo inej inštitúcii kde dlžíš, a hľadajte riešenie. 

Riešenie môže mať podobu napríklad:

  • v natiahnutí splatnosti úveru na dlhšie obdobie, 
  • konsolidácii viacerých úverov (napríklad aj z iných bánk) do jedného, 
  • pozastavenie splácania istiny na určité obdobie a platby iba úrokov, kým sa Tvoja situácia nestabilizuje. 

No, pamätaj, ide o dobrú vôľu banky a nemusí to byť pravidlo, že sa dohodnete na zmene podmienok. 

No dnes je trh aj v tomto smere stabilizovanejší. Rôzne pokútne nebankovky trh opustili a existuje na Slovensku aj slušná možnosť požičať si mimo bankového sektora. Komunikácia s takýmito nebankovými subjektami preto môže byť jednoduchšia a riešenia podobné, ako v prípade bankových subjektov. 

Na záver preto platí: 

  • Nepchaj hlavu do piesku a ozvi sa veriteľovi, ak máš problémy.
  • Ak máš problém s cash flow, teda, že splátku by si zaplatil ale potrebuješ peniaze skôr, vyskúšaj WageNow.
  • Hľadaj riešenie spolu s bankou/nebankovkou.
  • Bráň sa, ak Ťa banka zažaluje.

Zaujali sme vás?

Napíšte nám a dohodnite si ukážku aplikácie

Podobné články

Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
9. novembra 2023
Vytvor si rozpočet
Čítať viac