Pozadie Pozadie
7. decembra 2023

Buď trpezlivý a ďalej sa finančne vzdelávaj

Buď trpezlivý a ďalej sa finančne vzdelávaj

Ako si už zistil, oddlžovanie je dlhý proces. Dlhy je jednoduché narobiť, no ťažšie sa splácajú. Radosť z nových vecí na úver trvá maximálne niekoľko týždňov, splácanie dlhov častokrát aj desaťročia. Ak sa rozhodneš, že nastúpiš cestu oddlžovania a návratu k finančnej slobode, nemôžeš čakať zázraky hneď. 

S oddlžovaním je to ako s cvičením. Výsledky sa dostavia, no prvé dni budeš mať akurát dobrú svalovicu a chuť so všetkým skončiť. Musíš byť trpezlivý, a aj keď budeš mať prvé týždne, či dokonca miesiace pocit, že sa výsledky nedostavujú, prídu o niečo neskôr. 

Ak sa pustíš do súdnych sporov s bankou, buď pripravený na to, že tieto procesy môžu trvať mesiace, v horšom prípade roky. Psychicky sa nastav na to, že riešenie problémov s dlhmi bude dlhodobou záležitosťou a na túto skutočnosť priprav aj svoje okolie. Nezabúdaj však na to, že neriešiť problémy s dlhmi, hoci aj veľmi zdĺhavo vedie k náhlemu krachu, keď Ti prostriedky dôjdu a ty jednoducho skrachuješ. Takéto kritické situácie končia smutne, niekedy s domami v dražbách, či jedincami na ulici. 

Trpezlivo sa nastav na splácanie dlhov, ako sme si to popísali v predchádzajúcich článkoch. Postupne sa Tvoja dlhová služba, teda náklady na dlhy budú znižovať. Ak prestaneš byť v omeškaní, prestaneš platiť napríklad upomienky a úrok z omeškania. Vyplatením povoleného prečerpania, či návratom k riadnemu splácaniu kreditnej časti zase prestaneš platiť obrovské úroky spojené s týmito produktami. Nehľadaj skratkovité riešenie (napríklad sa nesnaž z dlhov dostať tipovaním, či investíciou do kryptomien, skončí to tragicky)!

Vzdelávaj sa

Taktiež je nevyhnutné finančne sa vzdelávať. V dnešnej dobe sú materiály k finančnej gramotnosti široko dostupné. Náš krátky seriál článkov bol zameraný najmä na dlhové situácie, s ktorými sa stretne väčšina obyvateľstva. No Tvojim cieľom by malo ísť ďalej. 

Postupne je užitočné rozumieť rozdielu medzi debetnou, či kreditnou kartou (a nie je to to isté, aj keď vyzerajú rovnako). Užitočné môže byť chápať podielovým fondom, či vedieť si vypočítať výšku úroku. My sme ti v tomto seriáli vysvetlili pojem RPMN.

Nauč sa poznať rozdiel medzi sporením a investovaním. Určite je dôležité chápať význam poistenia a vedieť, čo je druhý a tretí pilier a kedy sa oplatí. 

V praktickom živote oceníš, ak budeš vedieť čítať výplatnú pásku a budeš rozumieť tomu, za čo všetko platíš a z toho odvodené návrhy. Nauč sa využívať službu WageNow vo svoj prospech. Ver tomu, že poznanie a finančná gramotnosť ti zlepší život vo viacerých smeroch. Nebudeš musieť tŕpnuť, či výplata vychádza na piatok alebo až na pondelok a z čoho vyžiješ cez víkend. 

Byť finančne slobodný je úžasný pocit. Je však za ním množstvo sebadisciplíny, odriekania ale na konci sa vyplatí. 

Zaujali sme vás?

Napíšte nám a dohodnite si ukážku aplikácie

Podobné články

Pozadie
Čítať viac
Pozadie
Čítať viac
Pozadie
9. novembra 2023
Vytvor si rozpočet
Čítať viac